Anélkül is rábukkanhatunk a Földön kívüli életre, hogy odautaznánk
A Szaturnusz Enceladus nevű holdja a Naprendszer egyik elsődleges földönkívüli helyszíne lehet az élet kialakulásának. Egy globális sós óceán található rajta, amelyet a belső fűtés elméletileg olyan hőmérsékleten tart, amely alkalmas egy idegen tengeri ökoszisztéma számára.
Ennek a kimutatása azonban nem olyan egyszerű feladat. A holdat egy jégpáncél veszi körül, amely a legvékonyabb pontján a becslések szerint 5 kilométer vastag, az alatta lévő óceán pedig 10 kilométer mély. Ez elég nagy kihívást jelentene itt a Földön is, nemhogy egy fél Naprendszerrel arrébb lévő holdon, írja a Science Alert.
De lehet, hogy mégsem kell annyi fáradságot vállalnunk, hogy átfúrjuk az Enceladus héját. Egy új tanulmány szerint a felszínéről feltörő sós víz gejzírszerű képződményeiben életet kellene kimutatnunk a jeges holdon – még akkor is, ha nem sok élet van ott.
“Nyilvánvaló, hogy értelmetlen lenne egy robotot a jégpáncélon keresztül leküldeni a tengerfenékig” – mondja Regis Ferrière evolúcióbiológus az Arizonai Egyetemről.
“Azzal, hogy szimuláltuk azokat az adatokat, amelyeket egy felkészültebb és fejlettebb keringő űrszonda csak a fúvókákból gyűjtene, csapatunk most megmutatta, hogy ez a megközelítés elegendő lenne annak magabiztos megállapításához, hogy van-e élet az Enceladus óceánjában, anélkül, hogy ténylegesen a hold mélyét kellene szondázni. Ez egy izgalmas perspektíva.”
Az Enceladus nagyon különbözik a Földtől; nem valószínű, hogy tehenek és pillangók nyüzsögnek rajta. De mélyen a Föld óceánja alatt, távol a Nap éltető fényétől, egy másfajta ökoszisztéma alakult ki. Az óceán fenekén lévő, hőt és vegyi anyagokat kibocsátó nyílások körül csoportosulva az élet nem a fotoszintézisre, hanem a kémiai reakciók energiájának hasznosítására épül.
Amit az Enceladusról tudunk, arra utal, hogy hasonló ökoszisztémák rejtőzhetnek a tengerfenéken. A hold 32,9 óránként kerüli meg a Szaturnuszt, ellipszis alakú pályán haladva, amely meghajlítja a hold belsejét, és elegendő hőt termel ahhoz, hogy a maghoz legközelebbi vizet folyékonyan tartsa.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/03/gyanus-volt-a-poggyasz-emberi-koponyakat-talaltak-benne-kepek/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén
Minden kék szemű ember ugyanazon őstől származik